موقعیت شما: بیماریهای شایع مو آلوپسی آره اتا (طاسی منطقه ای)
 
 

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

آلوپسی آره اتا (طاسی منطقه ای)

نامه الکترونیک چاپ PDF

در بیماری آلوپسی آره اتا یا طاسی منطقه ای یا طاسی سکه ای موهای منطقه ای از مناطق مودار بدن به طور ناگهانی کاملاً می ریزد. این منطقه می تواند در ناحیه سر، ریش ، ابرو، مژه و یا هر جای دیگر بدن باشد . در موارد شدید بیماری تمام موهای سر می ریزد که به آن آلوپسی توتالیس می گویند و یا حتی موهای تمام بدن می ریزد که آن را آلوپسی یونیورسالیس می نامند.

علت این بیماری به نظر می رسد که فعالیت سیستم ایمنی بر علیه موهای فرد مبتلا باشد . گاهی همراه با ریزش موی منطقه ای ، تغییرات ناخنی خاصی نیز رخ می دهد که درتشخیص بیماری کمک کننده است . بیماری درهر سنی می تواند شروع گردد . شدت بیماری نیز می تواند کاملاً متفاوت باشد . البته برخی عوامل در تعیین شدت بیماری موثرند ، مثلاً اگر شروع بیماری در کودکی باشد و یا تمام سر را دربربگیرد ویا همراه با حساسیت پوستی سرشتی باشد ویا منطقه حاشیه ای پشت سر و بالای گوش را درگیر کند شدت بیماری بیشتر و مدت ابتلا طولانی تر می شود.

 

ریزش منطقه ای

مدت طول کشیدن این بیماری متفاوت است در موارد محدود اکثراً در عرض چند ماه موها مجدداً رویش می کند . درابتدا موهای رویش کرده به رنگ سفید می تواند باشد که کم کم به رنگ عادی باز می گردد . برخی افراد بطور مکرر دچار این نوع ریزش مومی شوند که گاه ممکن است بطور وسیع تمام سر یا کل بدن رانیز مبتلا کند . والبته گاه نیز فردی فقط یکبار دچار این بیماری می شود و درعرض چند ماه نیز بهبودی یافته وهیچگاه نیز دوباره دچار این بیماری نمی شود . دراین بیماری موها به یکباره ریزش می کند وفرد درعرض یکی دوروز متوجه ریزش موی خود می شود . خیلی از افراد نیز توسط آرایشگر خود ازریزش موی منطقه ای خود آگاه می شوند . یکی ازعواملی که در ایجاد بیماری گفته می شود که نقش دارد اضطراب می باشد که البته بطور کاملاً علمی این مطلب ثابت نشده است . اما چون خیلی از بیماریهای پوستی می تواند با استرس تشدید شود احتمال تشدید این بیماری نیز با استرس وجود دارد و آرامش بیمار و واکنش غیراحساسی او نسبت به بیماری خود می تواند دردرمان نیز موثر باشد . درمان بیماری در اوایل شروع ریزش مو خیلی موثر نیست و سیر بیماری باید به طرف ثبات برود و قطر مناطق ریزش مو ثابت بماند تا درمان نیز موثر واقع شود.

طاسی منطقه ای

درمانهای موضعی رایج شامل استفاده از استروییدها ومحرکهای ریزش مو مانند ماینوکسیدیل می باشد .داروهایی نیز وجود دارد که می توانند با ایجاد حساسیت جلدی باعث بهبودی بیماری شوند که این داروها توسط متخصص پوست می تواند تجویز واستفاده شود . درمانهای خوراکی مانند استرویید خوراکی با مقادیر بالا و داروهایی مانند متوترکسات نیز در درمان استفاده می شود اما بعلت ازمان بیماری وعوارض دارویی بهتر است جز در موارد خاص از این داروها استفاده نشود .

 
 
 
 

شماره تلفن مطب دکتر فیاض : 44463501-021

آدرس مطب : میدان پونک - خیابان میرزا بابایی - بلوار عدل - ساختمان پزشکان فتح طبقه چهارم - واحد 27

شماره تلفن کلینیک به سیما (دکتر فیاض) : 42958-021

آدرس کلینیک : تهران - خ ولی عصر بالاتر از بیمارستان دی - کوچه شاهین - پلاک 10