موقعیت شما: بیماریهای شایع پوستی زوائد گوشتی
 
 

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

زوائد گوشتی

نامه الکترونیک چاپ PDF

زوائد گوشتی، ضایعاتی است که در افراد میانسال و مسن به خصوص درناحیه گردن، زیربغل، قسمتهای فوقانی تنه و پلکها دیده می شود. این ضایعات به شکل یک برجستگی گوشتی و نرم با اندازه‌های مختلف به رنگ پوست و یا تیره ترمی باشد. از عوامل مستعد کننده به ایجاد این ضایعات می توان به چاقی، حاملگی، یائسگی، بیماریهای هورمونی مانند آکرومگالی اشاره نمود اما گاهی بدون وجود هیچکدام از این عوامل نیز این ضایعات گوشتی بروز می کند.

 

زوائد گوشتی هیچ گونه ناراحتی به جز از لحاظ زیبایی برای فرد ایجاد نمی کند تنها گاهی که این ضایعات بر روی پایه خود پیچ می خورند و یا اینکه توسط خود فرد با نخ بستهزوائد گوشتی می شوند می توانند سبب پرخونی ضایعه و التهاب و درد شوند. گاه این زوائد گوشتی به تعداد خیلی زیاد به خصوص در افراد چاق و در ناحیه تنه بروز می کند که باعث ناراحتی فرد می شود. بیشتر حجم این زوائد گوشتی را چربی تشکیل می دهد و با آنکه در برخی تحقیقات ویروسهایی در این ضایعات پیدا شده اما نمی توان این زوائد را زگیل محسوب نمود که یک بیماری ویروسی پوستی همراه با ضایعات شبیه این زوائد گوشتی است. بروز زوائد گوشتی می تواند ارثی باشد اما مسری نیست و بروز آن در یک خانواده بیشتر با ارث در ارتباط است .

زائده گوشتی

درمان: درصورتی که این زائده های گوشتی فرد را آزار ندهد می توان آنها را به حال خود رها کرد و به درمان آنها نپرداخت . اما در صورتی که نیازبه درمان باشد می توان ازروشهای تخریبی مانند کوتر، امواج رادیوفرکوئنسی، بریدن ضایعات با تیغ جراحی و کرایوتراپی استفاده نمود. در همه این روشها باید دقت نمود که زوائد گوشتی را به اندازه ای از بین برد که نه تکه ای از آن باقی بماند و نه آنکه باعث ایجاد جوشگاه شود. درمان این زائده‌های نیاز به دقت و تخصص پزشک دارد که در موفقیت درمان موثر است.

گاهی زوائد گوشتی پایه پهنی داشته و به علت خونریزی پس از برداشتن ضایعات ناچارمی شویم که ازبخیه زدن پوست استفاده نماییم . البته این مورد کمترپیش می آید و معمولاً به بریدن ضایعات وسوزاند ن محل خونریزی می توان اکتفا نمود . در از بین بردن زوائد گوشتی لزومی به استفاده از لیزر نیست وبه علت هزینه بیشتر استفاده از لیزر ، می توان با همان روشهای ساده گفته شده به درمان این ضایعات پرداخت و باید به خاطر داشت که در هر درمانی بهتراست از روشهای ساده تر شروع نمود و در صورت عدم اثربخشی به درمانهای پیچیده تراقدام نمود . درمورد استفاده ازنخ وبستن پایه زوائد گوشتی با هدف از بین بردن ضایعات بهتر است که این کار انجام نشود زیرا گاهی با بستن نخ خون ورودی به زائده گوشتی متوقف نشده اما جلوی خروج خون از ضایعه گرفته می شود و در نتیجه تجمع خون در ضایعه رخ داده و همین امر موجب دردناک شدن و التهاب ضایعه و گاهی حتی عفونی شدن آن می شود لذا توصیه می شود از این عمل خودداری شود.

 
 
 
 

شماره تلفن مطب دکتر فیاض : 44463501-021

آدرس مطب : میدان پونک - خیابان میرزا بابایی - بلوار عدل - ساختمان پزشکان فتح طبقه چهارم - واحد 27

شماره تلفن کلینیک به سیما (دکتر فیاض) : 42958-021

آدرس کلینیک : تهران - خ ولی عصر بالاتر از بیمارستان دی - کوچه شاهین - پلاک 10