موقعیت شما: بیماریهای شایع پوستی زگیل و انواع آن
 
 

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

زگیل و انواع آن

نامه الکترونیک چاپ PDF

بیماری زگیل به علت یک نوع ویروس بنام ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود . دوره نهفته بیماری متفاوت و گاه خیلی طولانی است به طوری که گاهی از یک ماه تا یکسال نیز طول می کشد . نوع شایع زگیل به نام COMMON WART همان نوعی است که بیشتر در دست کودکان و نوجوانان شایع است و به شکل ضایعات برجسته و باسطح زبر بر روی دست و کف دست دیده می شود . گاهی این زگیل ها در اطراف ناخن بروز می کند که در این مواقع معمولاً به درمان مقاوم هستند و در این زگیلها به علت ترکهای ایجاد شده برروی پوست احتمال ایجاد درد نیز وجود دارد . زگیلها می توانند حتی چند سال برروی دست بمانند تا آنکه سیستم ایمنی بدن آنها را ازبین ببرد . درپسربچه ها زگیلها معمولاً زودتر بهبود می یابند.

درمان این نوع زگیلها شامل استفاده از کراتولیتیکهای موضعی ، منجمد کردن با نیتروژن مایع ، لیزر و.... می باشد که هیچکدام از این درمانها اثری برویروس بیماری نداشته و آن را از بین نمی برد وتنها ضایعات ایجاد شده توسط ویروس را تخریب می کند . اما همین درمانهای تخریبی با تحریک سیستم ایمنی باعث می شوند ضایعاتی که تخریب نشده اند نیز توسط سیستم ایمنی شناسایی واز بین برده شوند . انتقال زگیل ازطریق تماس مستقیم می باشد و این انتقال در پوست مرطوب بهتر رخ می دهد . البته هر فردی در تماس با ویروس بیماری دچار آن نمی شود وتنها کسانی که نسبت به ویروس بیماری از ایمنی کمتری برخوردارند دچار بیماری زگیل می شوند . بخاطر همین هم در کودکان بیماری زگیل شایعتر است زیرا آنان سیستم ایمنی‌شان تکامل نیافته تر است.

زگیل

نوع دیگر زگیل، زگیل تخت است که در کودکان در پشت دست و ناحیه صورت شایعتر می باشد و گاهی به تعداد خیلی زیاد وچسبیده به هم بروز می کنند . گاهی این نوع زگیل درخانمهای جوان نیز درصورت و پشت دست و ناحیه ساعد بروز می کند. این نوع زگیل سطح صافتری دارد و ضخامت آن خیلی زیاد نیست. رنگ آن به رنگ پوست و یا گاهی کمی صورتی رنگ است و مشخصه آن تعداد زیاد این نوع زگیل می باشد. زگیل دیگر نوع پایه دار است که در این نوع، زگیل توسط پایه ای به پوست وصل شده که کمی باریکتر از خود زگیل است. این نوع زگیل بیشتر درصورت بخصوص درآقایان و درناحیه ریش بروز می کند که می تواند با تراشیدن ناحیه ریش تعداد آن بیشتر شود. گاهی نیز این نوع زگیل درناحیه سر بروز می کند . نوع دیگر زگیل نوع کف پایی است که این نوع زگیل درکف پا بشکل فرو رفته یا همسطح با پوست همراه با زبری مخصوص زگیل بروز می کند. این نوع زگیل معمولاً به درمانها مقاومتر است و می تواند در هنگام راه رفتن باعث درد شود. افتراق این نوع زگیل از میخچه و پینه نیز در فشار دادن به آن است که با فشار از طرفین زگیل دچار درد می شود ولی در مورد میخچه فشار مستقیم باعث درد می گردد. البته نقطه های سیاه و ریز روی زگیلها نیز می تواند آنها را از میخچه و پینه افتراق دهد. زگیل کف پایی می تواند به تعداد خیلی زیاد و چسبیده به هم در نواحی وسیعی از کف پا به خصوص در پنجه پا و بین انگشتان بروز کند . که نوع چسبیده به هم آن را موزاییک هم می گویند . در افرادی که به استخرهای عمومی می روند این نوع زگیل شایعتر است که این به علت رطوبت پوست و سهولت انتقال ویروس در این شرایط است. البته پوشیدن دمپایی های مشترک نیز دراین میان بی تاثیر نیست.

نوع دیگر زگیل نوع تناسلی است که شیوع آن درهمه جای دنیا درحال افزایش است. این نوع زگیل در ناحیه تناسلی زنان و مردان رخ داده و با تماس جنسی منتقل می شود . ضایعات به شکل برجستگیهای نرم و با اندازه های مختلف درنواحی تناسلی می باشد که رنگ آنها نیز از رنگ پوست تا قهوه ای تیره و سیاه متغیر است که رنگ پوست فرد نیز تعیین کننده رنگ ضایعات می باشد. این ضایعات می توانند به هم چسبیده و حالت گل کلمی پیدا کنند و به علت رطوبت ناحیه نیز انتقال به راحتی می تواند صورت بگیرد. به همین علت نیز مردان مبتلا حتماً در هنگام آمیزش باید از کاندوم استفاده کنند تا از ابتلای شریک جنسی آنان جلوگیری به عمل آید. چون با هر مقدار کشیدن سیگار ریسک ابتلا به زگیل تناسلی افزایش می یابد لذا لازم است که افراد سیگاری در معرض ابتلا، به ترک سیگار نیز اقدام کنند.

درمان زگیل از درمانهای خیلی ساده مانند داروهای کراتولیتیک تا لیزردرمانی را شامل می شود که بسته به نوع زگیل و محل آن و تعداد ضایعات این درمانها انتخاب می شوند .

 
 
 
 

شماره تلفن مطب دکتر فیاض : 44463501-021

آدرس مطب : میدان پونک - خیابان میرزا بابایی - بلوار عدل - ساختمان پزشکان فتح طبقه چهارم - واحد 27

شماره تلفن کلینیک به سیما (دکتر فیاض) : 42958-021

آدرس کلینیک : تهران - خ ولی عصر بالاتر از بیمارستان دی - کوچه شاهین - پلاک 10