موقعیت شما: بیماریهای شایع پوستی درماتیت سبورئیک
 
 

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'UTC' for '+0330/3.0/no DST' instead in /home2/myfreewe/public_html/addon/myskin.ir/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

درماتیت سبورئیک

نامه الکترونیک چاپ PDF

درماتیت سبورئیک یک بیماری التهابی مزمن درسطح پوست می باشد که بیشتر در پوست سر، ابروها، شیارهای بین دهان و بینی ، سینه ، زیر بغل ، ناف، کشاله ران و ناحیه شکاف باسن رخ می دهد. دراین بیماری پوسته ریزی چرب وزردرنگ برروی سطح قرمزپوست ایجاد می شود . خارش در این بیماری می تواند شدید باشد . شوره سر در حقیقت یک نوع خفیف همین بیماری درماتیت سبورئیک است . اگردرماتیت سبورئیک درسرایجاد شود معمولاً ازحاشیه موها فراتر رفته و در مناطق پیشانی و گوشها و پشت گوشها و گردن نیز منتشر می شود . در موارد شدید بیماری تمام پوست سر با پوسته قهوه ای چرک دلمه مانند بدبویی پوشیده می شود .در شیرخواران پوسته ریزی زرد یا قهوه ای رخ می دهد که یک نوع ازهمین بیماری بوده وبه آن cradle cap می گویند .

 

قرمزی و پوسته ریزی اغلب در ابروها نیز دیده می شود. لبه پلکها نیز ممکن است گرفتار بوده و دچار قرمزی و التهاب باشند که به این حالت بلفاریت حاشیه ای (marginal Blepharitis ) می گویند.

درماتیت سبورئیک می تواند با یک سری از بیماریها مانند پارکینسون، دیابت و ایدز تشدید یافته و یا همراه آنها ایجاد شود. یک سری ازداروها مانند هالوپریدول نیز می تواند ضایعات پوستی شبیه به این بیماری را ایجاد نماید و یا گاهی واکنش به بعضی از فلزات مانند آرسنیک و طلا نیز می تواند شبیه به درماتیت سبورئیک شود.

درماتیت سبورئیک

علت این بیماری خیلی مشخص نبوده وکمی پیچیده می باشد اما ممکن است با قارچی ازنوع مخمرها بنام pityrosporum ovale ارتباط داشته باشد . البته این مخمرتنها درافراد مستعد به این بیماری باعث ایجاد ویا تشدید آن می شود.

در مورد درمان درماتیت سبورئیک باید گفت که این بیماری را به کمک استروییدهای موضعی می توان کنترل نمود اما باید مراقب بود تا درطولانی مدت خود این داروها باعث قرمزی پوست بخصوص درصورت نشوند. از داروهای دیگر می توان به ضد قارچها اشاره نمود که از آن جمله است کتوکونازول، کلوتریمازول و میکونازول که از این داروها نیز می توان بصورت موضعی در درمان بیماری درماتیت سبورئیک بهره برد . ازجمله داروهای دیگر می توان به پیمکرولیموس و یا تاکرولیموس اشاره نمود که بتازگی دردرمان این بیماری استفاده می شود . درموارد مقاوم به درمان نیز می توان ازسولفاستامید سدیم استفاده نمود . برای درمان پوست سرمی توان ازشامپوهای سلنیوم سولفاید ، کتوکونازول ، تار، زینک پیریتیون ، فلوئوسینولون ورزورسین استفاده کرد . این شامپوها را می توان هفته ای 2یا 3 باراستفاده نمود . خارش پوست سررا می توان با استروییدهای موضعی ویا ضدقارچها کنترل نمود . برخی بیماران به استروییدهای قوی تری نیازمندند که می توان این داروها را بصورت هفته ای یک یا دو بار نیز تجویز کرد .

در مورد پلک می توان از سولفاستامید بصورت قطره ویا پماد چشمی ویا از تتراسیکلین خوراکی استفاده نمود . از استروییدهای موضعی دراین ناحیه باید با احتیاط استفاده نمود زیرا ممکن است درطولانی مدت درچشم باعث گلوکوم (آب سیاه ) و یا کاتاراکت (آب مروارید ) گردد. شستشوی روزانه با شامپو بچه روش خوبی جهت کاهش شدت درماتیت سبورئیک پلک می باشد. در موارد شدید می توان از آنتی بیوتیکهای خوراکی ویا داروهای ضدقارچ خوراکی نیز استفاده نمود که مصرف این داروها حتماً باید تحت نظر متخصص پوست و یا چشم باشد.

به طور خلاصه درماتیت سبورئیک بیماری مزمنی است که بیشتر در سنین جوانی و میانسالی به خصوص در آقایان رخ داده و جهت کنترل و درمان آن، فرد مبتلا باید تحت نظر متخصص پوست بوده تا با تجویز داروهایی متناسب با شدت بیماری، درماتیت سبورئیک تحت کنترل درآمده و فرد مبتلا بتواند مانند یک فرد سالم در جامعه حضور فعال داشته باشد .

 
 
 
 

شماره تلفن مطب دکتر فیاض : 44463501-021

آدرس مطب : میدان پونک - خیابان میرزا بابایی - بلوار عدل - ساختمان پزشکان فتح طبقه چهارم - واحد 27

شماره تلفن کلینیک به سیما (دکتر فیاض) : 42958-021

آدرس کلینیک : تهران - خ ولی عصر بالاتر از بیمارستان دی - کوچه شاهین - پلاک 10